Tarihçemiz

 

               Hastanemiz Türkiye’nin ilk beş Zührevi Hastalıkları Hastanesinden biri  olarak dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Paşa tarafından 1306 (1890) yılında hizmete açılmıştır. Bina zamanla hizmete cevap veremez duruma geldiğinden Sağlık Bakanlığımızca 50 yataklı hastane binası yaptırılmış ve 1972 yılında hizmete açılmıştır.

                İlçemizin nüfus artışıyla beraber ve mevcut binanın da hizmet vermekte yetersiz kalması nedeni ile Safranbolu Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin desteğiyle 2009 yılında ek hastane binamızın temeli atılmış ve sonrasında Sağlık Bakanlığımız tarafından 75 yataklı yeni, modern ve tarihi dokuyu koruyan hastane binamız inşaatı 2015 yılında tamamlanmıştır.
          
       Hastanemizde Cerrahi, Ortopedi, Üroloji, Nöroloji, Dahiliye, Çocuk ve Fizik Tedavi Klinikleri ile birlikte, 5 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi ve 7 yataklı Hemodiyaliz Ünitesi bulunmaktadır. 
           
     Ayrıca hastanemizde Görüntüleme Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri, Biyokimya Laboratuvarı Hizmetleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetleri, Diş Poliklinik Hizmetleri ve 7/24 saat Acil Servis Hizmetleri verilmektedir.
            
          Hastanemiz 11.11.2021 tarihinde gerçekleştirilen validasyon ile HİMSS EMRAM SEVİYE 6 DİJİTAL HASTANE unvanını almıştır. Bu sistem ile  önceliğimiz uygulamalarda; hasta güvenliğini en üst düzeyde tutmak, insan kaynaklı hataları önlemek ve akıllı, yeşil, kağıtsız hastane modeli ile verimliliği artırmaktır. Böylece teknoloji ve bilginin daha iyi kullanılması sağlanır, sağlığı iyileştirmek hedeflenir.